Zaza Yurtsever | Uzman Psikolog - Psikoterapist

Kitaplar

Kitaplar

Tatlı Hakkında
Acı Gerçekler

“Feragat etmek almaz. Feragat etmek verir. O, sadeliğin tükenmez gücünü verir.”
– Martin Heidegger

Hepimiz şekerin zararlı olduğunu bilmemize rağmen birçoğumuz onun bağımlılık yapan bir madde olduğunu bilmeyiz. Oysa şeker de sigara, alkol ya da uyuşturucu gibi bağımlılık yapan bir maddedir ve kişinin sadece şişmanlamasına değil, birçok farklı hastalığa yakalanmasına sebebiyet verir.
Eğer siz de devamlı şeker tüketiyorsanız, yemeklerden sonra mutlaka tatlı yemeniz gerekiyorsa, şeker hayatınızda önemli bir yer teşkil ediyorsa ve tüketiminizi bir türlü kontrol edemiyorsanız o zaman şeker bağımlısı olduğunuzdan yola çıkabilirsiniz.
Bu kitapta şeker bağımlılığının nasıl ortaya çıktığını, hangi fiziksel ve psikolojik hastalıklara yol açtığını ve bu bağımlılıkla nasıl baş edebileceğinizi öğreneceksiniz.

  • Tekli, çiftli ve çoklu şeker nedir?
  • İyi ve kötü karbonhidratları nasıl sınıflandırırız?
  • Glisemik indeks disiplini hakkında her şeyi biliyor muyuz?
  • İnsülin direnci nasıl oluşur?
  • Yeme bağımlılığı ve şeker bağımlılığı arasında ne fark vardır?
  • Şeker hangi koşullarda yağa dönüşür?
  • Çocuğumuzu kötü şekerden nasıl koruruz?
  • Sağlık orucunu ne zaman uygulamamız gerekir?
Tatlı Hakkında Acı Gerçekler

MUTSUZ OLAN
CENNETE GİDEMEZ

"Cennet, gidilecek bir yer değil, edinilebilecek bir bilinç durumudur" der Amerikalı yazar Stephen R. Covey. Cennete gitmek yerine, cenneti edinmeyi tercih etmek, insanlık açısından daha değerli bir devrimdir bu yüzden.

Cennet bilincinin ne olduğunu bilmek, cennet bilincini edinebilmek için çok önemli...

Bu kitap, bir yere varmayı değil, bir hale sahip olmayı nasıl başarabileceğimizin yol haritası...

Hatta bir hipnoz...

Kitap boyunca ritmik tekrarlar üzerine kurulu anlatım biçimi, okura cennet bilincini edinmesi yolunda zihinsel bir destek de sağlıyor.

İyi-kötü, dost-düşman, kurban-fail, suçlu-suçsuz ikileminden arınmayan bir zihnin cennet bilincini edinmesi imkânsız... Kuvvetli bir yargılama becerisine sahip zihinlerin cenneti inşa edebilmesinin tek yolu, düşünce sisteminde köklü bir devrim yapabilmektir... Nasıl mı?

Zaza Yurtsever'in kaleme aldığı Mutsuz Olan Cennete Gidemez tam da bu sorunun cevabını veriyor.

Hipnotik etkili bu yol haritası, cennete kavuşmayı dileyenler için değil, kendi cennetini inşa etmeye hazır olanlar için kaleme alındı.

MUTSUZ OLAN CENNETE GİDEMEZ

ARALIKLI BESLEN
GENÇ KAL

Yeni bir trend olan aralıklı oruç şimdiye kadar bildiklerimizi baş aşağı çeviriyor.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung

Diyet yapmadan, strese girmeden zayıflamak, sağlıklı olmak ve sağlıklı bir şekilde yaşlanmak istiyorsanız aralıklı orucun mucizevi etkilerini deneyimlemelisiniz.

İnsan metabolizmasının yüzyıllardır bildiği bu programı pratik hayata hiçbir zorluk yaşamadan ve neşeyle uygulayacaksınız. Kendi şahsi ihtiyaç ve yaşam biçiminizi göz önünde bulundurarak günlük ya da haftalık bir ritimle aralıklı oruca başlayıp sağlığınızı ve kilonuzu kontrol etmeniz her zamankinden daha kolay olacak.

ARALIKLI BESLEN GENÇ KAL

SAĞLIK ORUCU

Korkma Ye ve Egoist Beyin ve Kilo kitapları ile daha önce obezite ve yeme bağımlılığı ile ilgili teori ve yaklaşımlarıyla dikkat çeken Uzm. Psikolog Zaza Yurtsever, bu üçüncü kitabında okurlarını 3 boyutlu Sağlıklanma adına çok etkin bir yöntem olan Sağlık Orucu ile tanıştırıyor.

Sağlık orucu, dinsel motifleri olmayan, kişinin bedenini, zihnini ve ruhunu bütün olarak arındırabilmesini sağlayan çok etkin bir Sağlıklanma metodudur. 19 yüzyılın sonlarına doğru Amerika’da Dr. Tanner ve Dr. Deweys tarafından yeniden keşfedilen Sağlık Orucu, Amerika, Almanya ve Rusya’da bilinen ve sıkça uygulanan bir yöntemdir.

Bu kitapta, hem Almanya’da hem de dünyada bu derin Sağlıklandırma yönteminin tanınmasında önemli bir rol oynamış olan Dr. Otto Buchinger tarafından geliştirilmiş olan SağlıkOrucu metodunun işleyiş biçimi ve uygulanışını Uzm. Psikolog Zaza Yurtsever ‘in deneyimleri ve yorumları ile öğreneceksiniz.

Buchinger Sağlık Orucu uygulama sertifikasına sahip Türkiye’deki tek uzaman olan Uzm. Psikolog Zaza Yurtsever, hem kendinizi yenileyebileceğiniz hem de bedeninizdeki sırları keşfetmenizi sağlayabileceğiniz bu yöntemi, açıklayıcı görsellerle donatılmış ve çok kolay anlaşılan bir dilde yazdığı bu kitabında anlattı.

Destek Yayınları (2016)

SAĞLIK ORUCU

EGOİST BEYİN VE KİLO

Psikoterapist Zaza Yurtsever, Egoist Beyin ve Kilo adlı kitabında, sağlıklı bir “incelme”nin ancak yaşam biçimini değiştirmekle mümkün olabileceğini öne sürüyor.

Egoist Beyin ve Kilo, sadece “şişman” kabul edilen insanlara yönelik bir çalışma degil. Zira kronik stres bazı insanlarda şişmanlığa yol açarken, bazılarında zayıflığa neden oluyor. Kandaki stres hormonlarının devamlı yüksek seviyede seyretmesi ise pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Dolayısıyla, günümüzde sadece şişmanların değil, zayıf insanların da stresle başa çıkmayı öğrenmeleri büyük önem taşıyor. Bu çerçevede “Vata Stres Yönetimi”, günümüzün stresli koşullarında yaşayan herkes için geliştirilmiş bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

Bu yöntemle “incelmek” için, kişinin gerçek anlamda yaşam biçimini değiştirmesi söz konusu. Bu da, yalnızca bedensel olarak değil, psikolojik, sosyal ve ruhsal anlamda sağlıklı bir yaşama adım atmak, yaşam ve varoluşla ilgili stres yönetimi yapmak anlamına geliyor. Dolayısıyla Yurtsever'in kitabi, zayıflamak için hızlı, sağlıklı ve tehlikesiz hiçbir metodun olmadığı düşüncesinden hareketle, beklendiği gibi hızlı kilo vermeye ilişkin bir vaatte bulunmuyor. Kitap bu nedenle, insanı yeme bağımlılığına iten nedenlerle ilgili bilgi edinmek, bunlarla mücadele etmek ve kiloya yol açan şeyin neden bedenimiz değil de beynimiz olduğunu ögrenmek isteyenler için ideal bir rehber.

DOĞAN NOVUS YAYINEVİ (2014)

EGOİST BEYİN VE KİLO

KORKMA YE

Psikolog Zaza Yurtsever, “ne kadar zayıfsan o kadar güzelsin” sloganının beyinlerimize kazınmaya çalışıldığı, bir yandan az yememizi söyleyen, diğer taraftan da yememiz için kışkırtan 21’nci yüzyıl dünyasına itiraz ediyor.

Yaklaşık 15 yıldır yeme bozuklukları ve şişmanlık üzerine çalışmalar yapan Psikolog Zaza Yurtsever, “İnsan doğasına uymayan ve tekrarlanan diyetler, her seferinde daha çok kilo almamıza yol açıyor” diyor. Yurtsever, Korkma Ye-Vata Prensibi isimli kitabında, güzellik faşizminin yarattığı mağdurları bir başka deyimle ‘Diyetzedeleri’ ele alıyor, onlara akılcı ve bilimsel çözüm önerileri sunuyor.

Kitapta, Ayurveda’nın 5 temel prensibinden Vata (Hareket) prensibini de psikoloji bilimiyle harmayanlayan Zaza Yurtsever, bedenimizle sevgi ve saygıya dolu bir ilişkiye girmemiz gerektiğini, bedenlerimizi farkında olmadan fazla yiyerek ya da hiç yemeyerek cezalandırıyor olabileceğimiz ihtimallerini masaya yatırıyor ve şöyle söylüyor: Bedenlerimizi sonsuz açlıkla ya da aşırı yemekle cezalandırmak yerine, onu sevip sağlıklı düşünmeye başladığımızda ideal kilolarımıza kavuşmamız, sağlıklı ve mutlu insanlar haline gelmemiz mümkün.

İNKILAP KİTABEVİ 2012


KORKMA YE

HAMBURG

HARTWICUS STR.1, 22087 HAMBURG

Please publish modules in offcanvas position.