Zaza Yurtsever | Uzman Psikolog - Psikoterapist

Coaching

Coaching

Business Coaching Nedir?

Business-Coaching, menajer ve yöneticilerin performanslarını yükseltme hedefiyle bir uzman tarafından yönlendirilme sürecidir. Genelde Business-Coaching’ e şirket içi yeniden yapılanmalar, şirket birleşmeleri yada iş gücü kısaltmaları gibi zor durumlarda ihtiyaç duyulur. Bu tür durumlarda Business-Coach değişimlerin pratiğe geçirilme sürecinde yöneticilerde kişisel olarak destekler.

Kişisel Business - Coaching

Yukarıda bahsedilen durumlar dışında Business-Coaching bazen de bir menajerin iş ve özel hayatı arasındaki dengeyi ( Work-Life-Balance) bulması noktasında devreye girer. Bundan dolayı Business-Coaching genelde uzman psikologlar tarafından yapılır. Bu süreçte menajerin kendi kişisel güç kaynaklarıyla temasa geçmesi sağlanarak, var olan durumu efektif bir şekilde çözmesi sağlanır. Burada söz konusu olan mesleki bir destek değildir, zira menajerler kendi konularında zaten uzmanlaşmış kişilerdir.

Şirket içi yaşanan sorunlarda yöneticilerin kişisel tutumunun nasıl olduğu son derece önemlidir. Hatta bazen bu tutum şirketin geleceği açısından da belirleyici bir rol oynar. Tam da bundan dolayı yöneticilerin motivasyonlarının yüksek olması ve doğru zamanda doğru kararlar vermeleri gerekir. Business-Coaching’de kişilerin bu tür durumlarda efektif çözümler bulması sağlanır.

Sparring-Partner olarak Business-Coaching

Business-Coaching literatüründe koçluk yapan uzman, menajeri destekleyen bir partner olarak görülür (sparring-partner) ve görevi sorunların başka bir perpektiften irdelenmesi ve çözümlenmesini sağlamaktır. Yöneticilerin birçoğu bu tür konularda tarafsız bir uzmana ihtiyaç duyar.

Business-Coaching sürecinde yönetici sorunların altında yatan nedenlerle yüzleşir, süreçleri tanımlar ve davranışlarınnı duruma uyumlu hale getirir. Business-Coaching kişilerin kendi içsel süreçlerini (self-reflexion) görmelerinde de önemli bir katkı sağlar.

Business Coaching ve Danışmanlık

Business Coaching Consulting anlamında bir hizmet değildir. Consulting tarsi bir danışmanlık hizmetinde uzman kişinin işyeri ortamının analizine odaklanırken, business coaching de bakış bütünseldir. Bu bütünsellik çerçevesinde danışanın kişiliği analiz edilir ve kişi uygun metotlarla var olan sorunu çözme konusunda desteklenir.

Business Coaching günümüzde kişisel gelişimin vazgeçilmez ögelerinden biri haline gelmiştir. Başarılı olan ve başarısının kalıcı olmasını isteyen her birey business coaching desteği almaktadır.

HAMBURG

HARTWICUS STR.1, 22087 HAMBURG

Please publish modules in offcanvas position.